tarih
2018
lokasyon
KONACIK, BODRUM – MUGLA
brüt inşaat alanı
90 m2

Villa Mia’da konsepti şekillendiren iki ana unsur vardı: kısıtlı bir bütçe ile yapılabilecek en iyi tasarımı ortaya çıkarmak ve görselliği yüksek sıradışı bir bahçe ile kullanışlı dış mekan yaşam alanları oluşturmak.

Bu hedefle önce kullanışsız ve düşük kotta bulunan dış alanı ele aldık. Peyzaj düzenlemesi ile çim bahçe haline getirip teras kotuna yükselttik. Böylece kullanıcıya düz ayak ve rahat bir bahçe kullanım imkanı vermiş olduk. Evi komşu parsellerden ayıran taş duvarlar boyunca bir peyzaj çalışması ile bahçenin sınırlarını yumuşatırken mahremiyet ve özel alan algısını güçlendirdik. Bitki seçimlerini yaparken Ege ve Akdeniz bölgesine ait türleri, tropikal bitkiler ile birlikte kullanarak birbiriyle uyumlu ve aynı zamanda görselliği zengin bir kolleksiyon oluşturduk. Her mevsimde bahçede açan veya renk değiştiren bir bitki bulunması bu projedeki önemli kriterlerden biriydi.

Ön cepheyi tamamen şeffaf ve doğrudan bahçeye açılacak şekilde yeniden tasarlayarak iç ve dış alanları birbiriyle görsel olarak birleştirip bahçeyi evin bir uzantısı haline getirdik.

İç mekan ve mobilya renk paletini bahçedenin renklerini içeriye taşıyacak şekilde yeşil sarı ve bej tonları ve ahşap yüzeyler ile çeşitlendirdik. Kırlent, duvar kağıdı ve kendini tekrar eden desenler ve ev sahibinin seyahatlerinden getirdiği objeler ile hem tezat hem de tamamlayıcı ve uyumlu vurgular oluşturduk. Kuvvetli ve canlı renkleri pastel tonları ile kombinleyerek yaşam enerjisi yüksek, birbirine açılan ferah mekanlar oluşturmaya özen gösterdik.