MİMARİ TASARIM
Vittorio Cassano + Kutlutan Fişekci
KONUM
VIA Giuseppe Comez 102, Bitonto – İtalya
TARİH
2014

Şehrin en hızlı dönüşen sokaklarından Via Giuseppe Comez üzerinde tasarladığımız bu bina, başka yapılar ile ortak duvar paylaştığı için projeye başladığımızda elimizde farklılaştırabileceğimiz tek bir cephe vardı, yatak odalarının konumlandığı arka cephe. Aynı sırayı paylaştığı diğer binaların cephelerinden ayrışırken onlarla birlikte sokak cephesini tanımlayan özel bir bina cephesi tasarlamak bizim için bu tasarımın odak noktası oldu.

Cephenin düz ve iki boyutlu düzenini kırmak için ön cephede hafif dalgalı ve asimetrik bir dalga hareketi önerdik. Renk elemanını da kullanarak yatak odası balkonlarının olduğu sırayı geride tutarak cepheye derinlik kazandırmış olduk. Cephenin kendi içinde yaptığı hareketi kat balkonlarına da taşıyarak bina yükseldikçe onunla birlikte dönüşen ve açısı değişen balkonlar tasarladık, böylece cephedeki hareketin devamını sağlamış olduk.

Sonuçta her açıdan ve sokakta yürürken her adımdan farklı bir perspektif ile algılanan, izleyicinin hareketine eşlik eden ve sokağa görsel zenginlik kazandıran dinamik bir yapı ortaya çıktı.