2B 2A
3B loft 32A2
4B loft 32A 30
1B loft 32A8
brüt inşaat alanı
50m2
Tarih
2021

LOFT 32A düşük bütçeli dönüşüm projelerimiz içerisinde belki de en iddialısı oldu : kısıtlı bir bütçe ile kendi içine kapalı ve nispeten karanlık tek odalı bir yasam alanını baştan aşağı ele alarak yaşam enerjisini yükseltirken doğal ışığı en verimli şekilde kullanmak başlıca çıkış noktamızdı.

Evin ön cephesini en fazla doğal ışığı içeri alacak şekilde tasarlarken, eski projede salondan girilen tuvaleti binanın girişinde yeniden konumlandırarak salonu genişlettik. Sadece dinlenme amaçlı kullanılmasına karar verdiğimiz yatak odasının duvarını geriye çekerek salona ilave bir hacim daha eklemiş olduk. Oldukça düzensiz kolon aralıklarını belli yüksekliklere kadar doldurmak suretiyle salona derinlik katan nişler kazandırdık. Yatak odasına geçilen kapıyı duvarda kaybolan camlı bir sürgü kapı ile değiştirerek doğal ışığın evin en derin noktalarına kadar ulaşmasını sağladık. Yatak odasının düşük kotta bulunması sebebi ile adeta kapıcı dairesi hissi veren şerit pencerelerini bir tasarım sorunsalı olarak ele aldık : sonuç evin ahengi ile mükemmel uyum sağlayan ve teknenin kabininde seyahat ediyor hissi uyandıran yuvarlak formlu lomboz pencereler oldu.

İç tasarımda canlı renkleri pastel tonlar ile kombinledik, cesur ve karakteri olan renkleri tercih ettik. Açık bej, beyaz ve ahşap ve mint yeşili, tonlarını, canlı hardal ve yeşil renkler ile birleştirdik. Bu projeye göre özel olarak desen çalıştığımız duvar kağıtları her zamanki gibi bu tasarımın da vazgeçilmez unsuru oldu. Mobilya seçimlerinde, her bir ürünün mimari planın vazgeçilmez bir parçası olarak yer olması prensibiyle hareket ettik. Plan ölçülerinden hayat bulan, karakteri olan, yerini bulmuş hissiyatında ve seyretmesi keyif veren ürünler seçtik.

Banyonun tasarımında evin içindeki cesur renk tercihlerini devam ettirdik. Parlak siyah ve yansımalı tuğla duvarlar ile koyu renk dolap ve vitrifiyeler ile banyoya derinlik hissi kazandırırken sarı renk tavan ile kuvvetli bir tezat yaratıp ve kullanıcının kendi ile başbaşa kalacağı özel bir alanda bulunduğu hissini vurgulamak istedik.