MİMARİ proje
ADRIAN SMITH + GORDON GILL (AS+GG)
DİZAYN OFİS ŞEFİ
KUTLUTAN FİŞEKCİ
Tarih
2014 - 2017
MİMARİ proje
ADRIAN SMITH + GORDON GILL (AS+GG)
DİZAYN OFİS ŞEFİ
KUTLUTAN FİŞEKCİ
Tarih
2014 - 2017

Astana EXPO Kongre Merkezi, Kazakistan’ın ulusal bayrağında tasvir edilen Bürkit’ten yani altın kartaldan ilham alır. Yapının sivrilen kenarları ve zarif kabuk formu binanın ölçeğini ve yüzey alanını en aza indirirken aynı zamanda inşaat maliyetlerini de düşürür.

Kongre Merkezi’nin fütüristik tasarımı, son teknolojiler ile donatılmış 3600 kişilik bir oditoryum, sergi alanları, sponsor sunum alanları, güvenli VIP ve VVIP alanları, basın odaları, ofisler ve özel bir otopark içermektedir.

EXPO Kongre Merkezi, 2017’deki Astana Uluslararası EXPO Fuarı sırasında önemli etkinliklere ev sahipliği yapmak ve aynı zamanda gelecekte düzenlenecek önemli etkinlikler için bir merkez görevi görmek üzere tasarlandı.

Kongre Merkezi’nin ana girişine güneydoğu tarafındaki meydandan ulaşılır. Ziyaretçiler, gerekli güvenlik kontrol noktalarına sahip iki katlı bir galeriden binaya girerler. Bir çok dünya lideri 2017 EXPO fuarına katıldı ve bu durum önemli güvenlik önlemlerinin tasarım sırasında da alınmasını zorunlu kıldı. Giriş holüne alt kattaki otoparktan da erişilebilir. Giriş noktalarının ötesinde, oditoryuma ve sergi salonlarına erişim, doğal ışık alan büyük bir üç katlı galeriden sağlanır. Tavan penceresi, geniş alanları doğal dolaylı gün ışığı ile doldurur.

Oditoryumun üzerinde yer alan bir kedi yolu ve diğer mimari elemanlar sayesinde aydınlatma, ses ve görüntü sistemleri desteklenir. Sahne arkasında çift taraflı bir duvar sistemi, doğal gün ışığını filtrelerken oditoryumun arkasında kalan ortak alanlardan akustik olarak ayrılmasını sağlar.

Oditoryumun iç duvarları ve tavanı, orta ve açık tonlarda özel kavisli ve desenli, sürdürülebilir şekilde hasat edilmiş ahşaptan yapılmıştır ve akustik kontrol için gerektiği şekilde latalanmıştır. Özel kavisli paneller, akustik kontrol, gerekli üretim ekipmanı ve armatürlerinin yanı sıra veri ve tabela için kontrollü bir montaj yerinin entegrasyonu için delinmiştir. Gerekli yerlerde duvar çerçeveleri ve kenarları paslanmaz çelik ile güçlendirilmiştir. Tüm mekanik sistemler, tavandan akustik ve görsel olarak tamamen izole edilmiştir. Sahne, ahşap zeminli yontulmuş bir kütle katı yüzeyi olarak tasarlanmıştır.